Hatásos az árrésstop, több alapvető élelmiszer ára is jelentősen csökkent

A tejtermékek és a tojás ára több száz forinttal csökkent, de a többi élelmiszer is jóval olcsóbb.

Fél év után először mért csökkenő inflációt a KSH.
Váratlanul érte az elemzőket is a vártnál jobb márciusi inflációs adat, ami az összképen nem javított, de legalább több a biztató jel a jövőre nézve, mint az elmúlt hónapokban bármikor. Fél éve először okozott meglepetést az infláció alakulása – írta meg a Világgazdaság.
Márciusban kedvezőbb inflációs adatok láttak napvilágot, de a jegybanki célsáv fölött maradó mutatók továbbra is óvatosságra intenek – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal friss jelentéséből. „Megállt az infláció emelkedése, a Központi Statisztikai Hivatal szerint márciusban a fogyasztói árak átlagosan 4,7 százalékkal emelkedtek a tavalyi év azonos időszakához képest, miközben havi alapon stagnáltak. Az adat meglepetésként értékelhető, az elemzők ennél magasabb áremelkedést jósoltak.
Ráadásul az élelmiszer-infláció emelkedése is megállt, azaz tényleg működik az árrésstop”
– írta korábbi cikkében a gazdasági portál a KSH adatok alapján.
Ezt is ajánljuk a témában
A tejtermékek és a tojás ára több száz forinttal csökkent, de a többi élelmiszer is jóval olcsóbb.
A számok kedvezőbbek az elemzői várakozásoknál, akik 5, illetve 0,2 százalékos növekedést prognosztizáltak. Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza a Világgazdaságnak kifejtette: az infláció csúcsát februárban érte el, 5,6 százalékkal – a vártnál egy hónappal később és magasabban.
Mint mondta, a kedvezőbb adatok hátterében több tényező áll: az üzemanyagok ára 4,1 százalékkal csökkent, amit részben az olajárak mérséklődése, részben a forint erősödése magyaráz. Emellett az élelmiszerek havi árindexe stagnált, ami szokatlan márciusban,
így már érzékelhető az árrésstop hatása is, amely 10 százalékban korlátozza az alapvető élelmiszerek kiskereskedelmi árrését.
Az ING Bank elemzője, Virovácz Péter is nyilatkozott a gazdasági portálnak. Ő azt mondta, hogy az élelmiszer-infláció csökkenésében nemcsak a beavatkozás játszott szerepet, hanem az is, hogy az adatok gyűjtése a hónap közepéig tart, így az intézkedés hatása áprilisban lehet teljes. Molnár Dániel, az MGFÜ szakértője szerint pedig az árak alakulása nem teljesen tükrözi a valós folyamatokat –
a hónap első felében még volt áremelkedés, a másodikban viszont már érezhető volt az árrésstop árleszorító hatása.
Meglepetést inkább a szolgáltatások árainak alakulása okozott: a drágulás üteme itt jelentősen visszafogottabbá vált. Ez általános fékeződést jelez, nem egy-két tételhez köthető jelenség. A Világgazdaság cikke szerint ennek hátterében az állhat, hogy az év eleji áremelések inkább egyszeri, adóváltozásokhoz kapcsolódó kiigazítások voltak. A legnagyobb hatást a telefon-, internet- és tévé-előfizetések árváltozása gyakorolta: ezek tavalyi áremelkedése idén már „beépült” az alapba, így márciusban 11 százalékponttal kisebb növekedést mutattak, ami a teljes inflációt 0,3 százalékponttal húzta vissza.
Bár a statisztikai infláció enyhülést mutat, az érzékelt infláció továbbra is magas maradt
– emelte ki a portál.
A szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy az árrésstop csak átmeneti intézkedés, így a fogyasztók inflációs várakozásain nem biztos, hogy érdemben változtat. A szolgáltatások inflációjának lassulása azonban biztató jel.
Ugyanakkor a maginfláció még mindig 5,7 százalékon áll, ami magasnak számít. Az ING Bank ezért módosította előrejelzését: az év során 4–5,5 százalék közötti inflációra számítanak, éves átlagban pedig körülbelül 5 százalékra. Áprilisban az infláció várhatóan tovább csökken, köszönhetően a bázishatásoknak és az árrésstop teljes körű érvényesülésének – ez lehet az év mélypontja.
Regős Gábor szerint azonban ezt követően újra emelkedés jöhet, így a monetáris lazítás egyelőre nem opció.
A jegybanki kamatemelés veszélye ugyan csökkent, de a forint gyengesége és a cél feletti infláció továbbra is korlátokat szab a gazdaságpolitikának.
Ezt is ajánljuk a témában
A Mandiner szájbarágója.
Nyitókép: Hír TV